Korzyścią jest to, ze małe organizacje to małe koszty własne, ale nawet małe, skromne bez majątku własnego organizacje muszą mieć środki chociażby na opłaty administracyjne, doradztwo prawne, koszty serwera, zorganizowania spotkania, czy wydrukowania zaproszenia.
Żeby Stowarzyszenie działało musi liczyć się z pewnymi wydatkami, nawet w kilkunastu osobowym składzie będzie to ok 1000-2000 zł rocznie, Przy zaangażowaniu osobistym członków możne mniej.
Jednak nam nie chodzi o przetrwanie tylko działanie.
Zgodowie z prawem, stowarzyszenie nie może prowadzić działalności zarobkowej Art 2.1 Ustawy , Prawo o stowarzyszeniach. Zgodnie z ta ustawą stowarzyszenie może posiadać majątek. Mówi o tym Art. 33. 1. ustawy. Majątek stowarzyszenia powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz z ofiarności publicznej.
Najlepszym jednak rozwiązaniem jest skorzystanie z 1% odpisu od rocznego podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Taką organizacja jest też stowarzyszenia. Odpis 1% podatku nie powoduje żadnych konsekwencji dla podatnika. W przeciwieństwie do darczyńcy, który może ofiarować nawet do 6% podatku od dochodu, ale musi zapłacić podatek od tej kwoty.
Inaczej mówiąc:
Każdego roku podatnicy mają możliwość przekazywać 1% podatku należnego fiskusowi, wykazanego w ich rocznej deklaracji PIT – bezpośrednio na rzecz organizacji pożytku publicznego. Dla podatnika przekazanie 1% nie wiąże się z żadnym dodatkowym obciążeniem, w szczególności wskazany 1% nie jest formą darowizny, która później można dopiero odliczyć od dochodu.
